piątek, 28 grudnia 2012

Rolf Armstrong twórca pięknej amerykańskiej dziewczyny z sąsiedztwa


Dziś sylwetka jednego z prekursorów tego nurtu:
 Rolf Armstrong urodził się 21 kwietnia 1889 w Bay City ,Michigan; kilka miesięcy później rodzina przeniosła się do Detroit, gdzie Rolf dorastał w trudnych warunkach materialnych.W 9103 r zmarł jego ojciec, a w rok później matka wraz z nim przeprowadziła się do Seattle, gdzie mieszkał już jej starszy syn William. W 1908 r Armstrong przeniósł się do Chicago, gdzie studiował przez 3 lata w Instytucie Sztuki, ucząc się min rysunku pod kierunkiem Johna Vanderpoela. Następnie kontynuował edukację w Nowym Yorku u Roberta Henri, a w 1919 roku udał sie w podróż artystyczna do Paryża, gdzie studiował na Academie Julian,Po powrocie do Nowego Yorku, otworzył pracownię  w Greenwich Village, gdzie portretował min słynne ślicznotki z rewii Ziegfield Follies. W 1921 rozpoczął owocną współpracę z firmą Brown & Bigelows specjalizującą się w kalendarzach, dla  której udał się do Minneapolis. Okres 1920- 1930 to wielki rozkwit jego popularności, będącej wynikiem talentu i pracowitości (współcześni podkreślają jego perfekcjonizm, stały rozwój w zakresie nowinek technicznych z jego dziedziny)- prace Armstronga pojawiają się na płytach gramofonowych,okładkach magazynów, jako plakaty filmowe, pracował na potrzeby reklamy min dla takich firm jak Palmolive, Pepsi, czy  Kissproof.
Do 1935 r mieszkał w Hiollywood, następnie powrócił do Nowego Yorku.
Armstrong miał swoja posiadłośc tzw. dwór fantazji na Little Bay Neck w Bayside na Long Island, gdzie min trzymał kilka żaglówek dla siebie i przyjaciół.Woda i światło były mu niezbędne do szczęścia i efektywnej pracy. Bardzo często malował swoje modelki na dworze w blasku zachodzącego słońca. 

Zmarł 22 lutego 1960 r na wyspie Oahu na Hawajach.

Rolf Armstrong - autoportret z 1914 r


i późniejsze zdjęcie:

Rolf Armstrong przy pracy:
Na 2 pierwszych zdjęciach ze swoja ulubiona modelką Jewel Flowars, która poznał w 1930 roku


Armstrong  był mistrzem pastelów,ale tak samo dobrze posługiwał się węglem, ołówkiem i farbami olejnymi
Jako ciekawostkę podam ,że zanim malował piękne kobiety portretował wcześniej  mężczyzn :atletów, sportowców, pracował tez na  na potrzeby wojska-oto jego  plakat werbunkowy dla marynarki:
Jako artysta niezwykle popularny miał okazje portretowac gwiazdy ekranu ( mniejszego i większego formatu) kina niemego 
min Borissa Karloffa jako Frankensteina:
ale i przedstawicielki płci pięknej:Bebe Daniels:

                                                Gretę Garbo                                                 Mary Picfford

                                                 Dorothy Gish

                                                 Lillian Gish

                                                 Nitę Naldi (ówczesnego wampa)

                                                 Carole Lombard

i nasza wielka rodaczkę Apollonie Chałupiec czyli Pole Negri:
A teraz przykłady innych prac Armstronga z lat 20-ych i 30-ych XX w, dzieki których uznano go za twórcę pięknej amerykańskiej dziewczyny z sąsiedztwa: uśmiechnięte dziewczyny o urodzie i stylistyce typowej dla swego czasu:Niekiedy piękna pani prezentowała zadumany lub poważny wyraz twarzy, co dodawało jej niewątpliwie uroku tajemniczości:
http://www.youtube.com/watch?v=qKJi_X9WpHQ

A teraz jeszcze wzmiankowane rekalmy:
dla Palmolive

dla browaru:
dla firmy kosmetycznej Kissproof

dla wytwórni napojów:

oraz całkiem wczesne prace z ok. 1918 r dla salonu mody
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MIły Gościu;-).Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję,że zostawisz po sobie dobre wrażenie.Jeżeli chcesz cos napisac zaprszam,ale jeżeli chcesz sie tylko wyładowac, wysmiac czy obrazic kogos, to nie jest właściwe miejsce. Życze dobrego dnia lub nocy;-)