wtorek, 2 lipca 2013

jak słoń w składzie porcelany

Każdemu zdarzył się pewnie jakiś nietakt, kiedy to czuł się jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany.
Nie jestem wyjątkiem. 
Są w naszym życiu sprawy, z którymi należy się obchodzic bardzo oglądnie i ostrożnie, że zacytuję Milkę "Bądźmy delikatni!"
A teraz odchodząc od uczuc : porcelana- kiedyś towar luksusowy  i rzadki; nie bez powodu Chiny zazdrośnie strzegły tajemnicy jej wytwarzania, aż wreszcie w XVIII w i Europa poznała recepturę jej wytwarzania.
 Do dzisiaj wytwory pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni (Meisen) osiągają zawrotne ceny. Ja osobiście nie jestem jej fanką, do moich ulubionych, choc raczej nieosiągalnych producentów należy PR Prussia w Tillowitz - obecjnie Tułowice w pobliżu Opola.. Dlaczego ? Wystarczy spojrzec...

Uwielbiam wzornictwo tej fabryki, przepiękne formy,ale przede wszystkim niesamowicie wysmakowaną kolorystykę i malaturę uroczych motywów roślinnych. 
Mogę patrzec na nie godzinami;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MIły Gościu;-).Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję,że zostawisz po sobie dobre wrażenie.Jeżeli chcesz cos napisac zaprszam,ale jeżeli chcesz sie tylko wyładowac, wysmiac czy obrazic kogos, to nie jest właściwe miejsce. Życze dobrego dnia lub nocy;-)