niedziela, 22 września 2013

w poszukiwaniu korzeni pin up girl: dziewczyna na huśtawce

Niezwykła historia z miłością ( w tym płatną) oraz śmiercią, która zelektryzowała Amerykę w 1906 r w związku z zabójstwem w trójkącie, którego wierzchołki wyznaczali: Evelyn Nesbit (bo nie o niej mowa), jej mąż -milioner Harry Kandall oraz jej "odkrywca",protektor i sponsor-najsłynniejszy amerykański architekt tego czasu Stanford White.
Kim była właściwie bohaterka mojego dzisiejszego posta?
To"ta " dziewczyna, amerykański ideał piękna i szyku, wyznaczająca nowe trendy wizażu...Florence Evelyn  Nesbit ( 25. 12.1884- 17. 01. 1967)przeszła daleką drogę z małego miasteczka Tarent w Pensylwanii do pracowni nowojorskich malarzy, potem na Brodway, ale przede wszystkim na łamy czasopism, w których swoja urodą- reklamowała rozmaite produkty przede wszystkim kosmetyki różnego rodzaju, ale także wyroby tytoniowe i inne produkty i ozdabiała okładki poczytnych gazet:


                         karta do gry z Edith jako królową kier:


                                 artykuł prasowy:

Jej twarz pojawiała się na nutach, tacach,lusterkach kieszonkowych, przeróżnych pamiątkach,ale przede wszystkim na cieszących się wielką popularnością pocztówkach, z reguły skromnych i słodkich,na których odsłaniała zdecydowanie mniej niż w początkowym okresie pracy jako modelka w pracowniach malarskich.

                   Portret młodziutkiej Evelyn pędzla J.C.Beckwitha


Pocztówka : "kiss me"pocztówka: "szczerze oddana"


Wyrachowana karierowiczka czy niewinna ofiara zbiegu losu i okoliczności ( wczesna śmierć ukochanego ojca, ubóstwo, niezaradna matka )?
Pewnie nigdy się już tego nie dowiemy...
Niewątpliwie piękna dziewczyna, a potem kobieta czy to w antycznej stylizacji:czy w egzotycznym kostiumie gejszy:czy z ulubionymi przez siebie kwiatami we włosach:


jako Cyganka:
i miłośniczka zwierząt:
Po "burzy" ok. 1913 r.


z synkiem:Na początku lat 30-tych XX w.próbowała powrócić do show-biznesu, występując w klubach nocnych  min. z autobiograficzną piosenką...Jej historia była wielokroć opisywana,min w książce pt :Amerykańska Ewa".

Także E.Doctorow wykorzystał jej wątek w powieści"Ragtime".


Została także sfilmowana pod tytułem:"Dziewczyna na czerwonej aksamitnej huśtawce;
jako odtwórczynie  głównej roli przewidywano MM, ostatecznie zagrała ja Joan Collins,
którą możemy zobaczyć wraz z żyjącą ciągle wówczas bohaterką tej historii, udzieląjącej się jako konsultantka przy produkcjiJako ciekawostkę dodam, że Evelyn była prawdziwa celebrytką, jej fryzurę i bajeczne stroje naśladowały setki Amerykanek, a tendencja ta wzmogła się jeszcze po zabójstwie jej kochanka.
Na koniec smutna dosyć refleksja, w czasie spotkania z Whitem Evelin miała 16 lat,co nie przeszkodziło prawie 50-letniemu żonatemu "życzliwemu wampirowi: (wg określenia samej Evelyn)magnatowi nawiązać z nią stosunków seksualnych, w sposób jaki autorka książki jednoznacznie nazywa gwałtem.
No cóż pewne rzeczy się nie zmieniają...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MIły Gościu;-).Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję,że zostawisz po sobie dobre wrażenie.Jeżeli chcesz cos napisac zaprszam,ale jeżeli chcesz sie tylko wyładowac, wysmiac czy obrazic kogos, to nie jest właściwe miejsce. Życze dobrego dnia lub nocy;-)