sobota, 11 lipca 2015

Earl Steffa Moran alias Steffa lub Black Smith celebryta pin up girls

Earl Steffa Moran urodził się 8. 12. 1893   w rodzinie farmerskiej w Belle Plaine (Iowa).Jak sam wspominał, zaczął rysować w wieku 5,6 lat, a tematem jegorysunków były dzikie zwierzęta, przede wszystkim lwy. Żeby oddawać sie ulubionej pasji, wstawał wcześnie rano ok. godz. 4/5 i szkicowałałprzy świetle lampowej lampy,która pozostała w jego posiadaniu do  końca zycia. Uczęszcał do szkoły podstawowej i high school w Clinton; cały czas rysował głównie komiksy i karykatury nauczycieli ;- ).W tym czasie podziwiał prace Charlesa Dana Gibsona (pisałam o nim w poście "dziewczyna na huśtawce") oraz James Mongomery'ego Flagga'ai Coles'a Philips'a, które ukazywały się w gazetach i czasopismach.Jego pierwszym nauczycielem sztuki był John Stich. Po ukończeniu high school Moran studiował w chicagowskim Instytucie Sztuki, utzrymując się z pracy w szkolnej bibliotece, kafejkach i dorywczych zleceń w teatrach. Trwało to 2 lata, podczas których Moran doskonalił przede wszystkim szkice w ołówku. Następnie przeniósł się do  Arts Student League w Nowym Yorku na  Manhattanie, gdzie studiował pod kierunkiem Vincenta Drumond'a,Thomasa Fogarty'ego , Roberta Henri,Georga Bridgmana- słynącego jako genialny anatomista. Jak sam ubolewał, nie skorzystał z tego czasu w pełni, ze względu na problemy zdrowotne z płucami; lekarze odradzali mu pracę w zamkniętych pomieszczeniach i sugerowali przeniesienie się w łagodniejszy klimat. Wówczas Moran przeniósł się w okolice Los Angeles, gdzie pracował jako kierowca ciężarówki, dostarczyciel przesyłek oraz w firmie przeprowadzkowej. Po ok 1,5 roku powrócił do Chicago, gdzie pracował w firmie graficznej, zajmującej sie reklamami mody męskiej dla Searsa, Roebocka i Montgomery Ward.Następnie przeniósł sie do Nowego Yorku, gdzie pracował na podobnych zasadach dla innego studio reklamowego.
 W 1931 r Moran powrócił do Chicago, zdecydowany "iść na swoje", gdzie otworzył małe atelier specjalizujące sie w fotografii i ilustracjach w wynajętym magazynie. W tym czasie wysłal 2 swoje prace o wymiarach 30 x 40 przedstawiające kąpiące sie dziewczyny do dwóch największych firm specjalizujacych się w wydawaniu kalendarzy z wizerunkami pin up girls, mianowicie do Brown & Bigelow ( z tą firmą związany był Rolf Amstrong) oraz do Thomas D. Murphy Company. Obydwa wydawnictwa zakupiły jego prace, co oznaczało w praktyce rozpoczęcie prawdziwej kariery. Moran podspisał z pierwszą firma kontakt na wyłączność wszystkich prac w latach 1932-37 i jego kalendarze sprzedawały się w milionowych nakładach. Powrócił do Nowego Yorku, gdzie otworzył swoje studia na presiżowej  5 Alei w penthausie na szczycie  McCutcheon Building,  przy czym wszystkie wydatki opłacane były przez Brown & Bigelow, a on mógł poświęcić sie z entuzjazmem pracy.  
(Jego pierwsza praca dla Brown & Bigelow nisiła tytuł Golden Hours (złote godziny ) i była wykorzystywana na wieczku  bombonierki:
złote godziny

Ale to kalendarze przynosiły mu największa popularność:


Earl Moran - "Miss St. Paul" First Illustration by Moran ever released - January 1935 - A copy of this calendar from the Owensboro Ice Cream & Dairy Products titled Miss Velvet Invites You To Buy sold two days ago on Ebay for over $350.00
Earl Moran, "We'll See!", Brown & Bigelow, 1953

Earl Moran’s Girls of 1952 June Calendar - “Sheer Beauty” - The calendar matches the dates for 2014
Earl Moran - June 1948 from the Nifty Numbers Calendar - "I'd almost give the world away. I'm generous clear though; Just get the right exchange; and say! There's something left for you."
Earl Moran - June 1946 Calendar entitled “Heavenly Bodies” - CANCER - "Though by nature I may be evasive, I'm a sucker for talk that's persuasive.

Earl Moran 1943 Calendar Pepsi
W 1940 r magazyn Life opublikował artykuł pod tytułem "Speaking of Pictures" (mówiąc o obrazach) poświęcony Moranowi i jego twórczości. Artkuł ten wykreował on malarza na prawdziwego celebrytę o krajowym zasięgu. Rok później artysta pomógł jego wydawcy Robertowi Harrisonowi wykreować wizerunek nowego czasopisma dla panów pt:"Beauty Parade" (parada piękności ); dostarczał także ilustracji do innych jego czasopism, takich jak " Flirt", "Wink" i "Giggles"oraz dla rekalmodawców publikujących w tych magazynach:
Earl Moran

Earl Moran - Beauty Parade Magazine - July 1943
Beauty Parade - 1943 05 - Earl Moran "Steffa" Cover Art by kocojim, via Flickr
Beauty Parade 1942.07 - v01 n04 - Earl Steffa Moran_0.jpg (280×382)
Beauty Parade, 1941    Illustration by Earl Moran
Beauty Parade - 1942 02  - Earl Moran Cover Art by kocojim, via Flickr
Earl Moran


Earl Moran Beauty Parade 1942 11
Earl Moran - Film Fun September 1935
Earl Steffa Moran - “Eyeful Magazine”


Earl Moran
Miss Liberty - 1942 - Brown & Bigelow - Earl Moran


1946 Earl-Moran-pin-up-girl card advertising B-1 LEMON LIME SODA POP.   According to an article on the PsychiatryOnline website, "The 1930s and 1940s saw the introduction of such products as " Wake-Up ," "Heads Up," and "B1." All of these products were lithiated and believed to be helpful for alcoholic hangovers.
W tym czasie był tez zapraszany jako juror do rozmaitych konkursów piekności np. Miss Empire State na Coney Island,Miss Alabny na Staten Island czy w samym Nowym Yorku. Był tez zasypywany listami od młodych dam, przekonanych ,że są        właśnie w jego typie i chcących dla niego pozować. Odwiedzali go także rozmaici gości  z całego świata, chąacy poznać artystę portretującego "te urocze dziewczyny".
Niestety wówczas także rozpadło sie jego małżeństwo z zona Murą, która przyjeżdzając z niespodziewana wizytą zastała nagą modelkę i artystę w samych szortach, ale niestety bez śladów rozpoczętej pracy artystycznej.

Earl Moran - Orange Kist Advertising
W 1946 r artysta przeprowadził sie do Hollywood, ponieważ  portretował wiele gwiazd srebrnego ekranu. Tutaj poznał młodziutką starletkę Normę Jean Doherty (MM), z którą wspólpracował przez 4 lata.

 W okresie 1951-55 mieszkał w San Fernando Valley, urządzajac bajeczne przyjęcia, reżyserując i grając w telewizyjnych krótkometrażówkach,malując portrety Vanity Girls ( było to jedenaście rewii musicalowych wyprodukowanych i wyreżyserowanych przez Earla Carolla, słynacych z najlżej przyodzianych artystek ) i utwierdzając swoja pozycje gwiazdy pierwszej wielkości w światku pin up girls.
Ok 1955 r Morran przeprowadził sie do Las Vegas, gdzie malował akty do galerii i prywatnych kolekcjonerów. Trwało to do 1982 r, kiedy to artysta stracił wzrok.
Earl Moran zmarł 17. 01. 1984 r w Santa Monica.


Earl Moran

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MIły Gościu;-).Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję,że zostawisz po sobie dobre wrażenie.Jeżeli chcesz cos napisac zaprszam,ale jeżeli chcesz sie tylko wyładowac, wysmiac czy obrazic kogos, to nie jest właściwe miejsce. Życze dobrego dnia lub nocy;-)