niedziela, 10 marca 2013

pin up girls & pepsi- cola

Podobno ludzie dzielą się na tych,co piją colę i na tych, co piją pepsi;-)    
Tytuł posta trochę na wyrost;-) , ponieważ bardziej chodzi mi o materiały reklamujące ten napój.
Skoro była coca-cola nie może zabraknąć i pepsi;-), wszak te dwa napoje stanowią dla siebie konkurencję nie od dzisiaj. A więc zbierając fakty:
Historia:
Coca-cola wynaleziona przez Johna Pembertona, początkowo znana pod nazwą wino coca Pembertona, po wprowadzeniu prohibicji w formie bezalkoholowej sprzedana po raz pierwszy w aptece Jacob's Pharmacy w Atlancie (Gorgia) 8. maja 1886.Nazwa coca-cola- pochodzi od 2 surowców używanych do jej wytwarzania: liści koki i orzeszków cola. 
Jej kariera rozkręciła sie, kiedy to przedsiębiorca As Candler nabył prawa do jej wytwarzania, zarejestrował nazwę  w 1893 r. Od 1894 r.sprzedawana w charakterystycznych szklanych butelkach, (których kształt został prawnie zastrzeżony w 1960 r.) a od 1955 r także w puszkach.

                                                 John Pemberton


Pepsi-  napój wynaleziony przez Caleba Bradhama początkowo pod nazwą napój Brada, którego zadaniem była aktywizacja trawienia i dostarczania organizmowi energii, po raz pierwszy sprzedawany w aptece "Bradham Drug Company"  w New Bern (Pólnocna Karolina) w 1893 r., a 28.sierpnia 1898 r. otrzymał obecna nazwę czyli pepsi -cola- a pochodzi ona od pepsyny (enzym trawienny) i orzeszków kola, stanowiących główny składnik ekstraktu napoju. Sprzedawana w butelkach (, których typowa pojemność zmieniała się w międzyczasie) od 1903 r.

Caleb Bradham w swojej aptece, na blacie lady po prawej dystrybutor pepsi coli.

                                                Reklama coca-coli z 1900 r.                                       Reklama pepsi z tego samego okresu
                                     


A teraz ciekawostka- reklama pepsi z 1940 r, ukierunkowana na ciemnoskórych konsumentów:


A oto inne jeszcze reklamy pepsi, na których pojawiają się postacie , śmiało z:asługujące na miano pin up girls
   

 


 
oraz prawdziwe perełki;-) 
Jeżeli chodzi o reklamę, to właśnie koncern produkujący pepsi zasłynął z krótkich , często dowcipnych sloganów reklamowych, które weszły do historii reklamy, niestety większość z nich traci dużo przy tłumaczeniu lub jest wręcz nieprzetłumaczalna ze względu na grę słów. Oto niektóre z nich:
W dobie rozwoju techniki pojawiły się oczywiście skoczne nutki reklamujące pepsi:
, a później genialne wręcz filmiki reklamowe z udziałem wielu gwiazd:
a już chyba prawdziwą rozkoszą są filmiki reklamowe, w której pepsi wbija coli;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MIły Gościu;-).Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję,że zostawisz po sobie dobre wrażenie.Jeżeli chcesz cos napisac zaprszam,ale jeżeli chcesz sie tylko wyładowac, wysmiac czy obrazic kogos, to nie jest właściwe miejsce. Życze dobrego dnia lub nocy;-)