wtorek, 7 sierpnia 2012

pin up girls

Zastanawiam się nad najszczęśliwszym polskim odpowiednikiem...dziewczyny z kalenarza? dziewczyny jak z obrazka? dziewczyny do przypięcia nad łóżkiem? ;-)
Jak zwał, tak zwał, jest to zjawisko wywodzące się z kultury amerykańskiej, polegajace na masowym publikowaniu wizerunków- zdjęc,obrazków przedstawiajacych powabne niewiasty, przyodziane bardzo kobieco, figlarnie a niekiedy niekompletnie w różnych sytuacjach z życia  codziennego, które tak naparwdę były pretekstem do pokazania kawałka ciała lub ( i ) bielizny.
Ten termin po raz pierwszy źródłowo został odnotowany w 1941r,a le samo zjawisko jest o wiele starsze, podobno mozna je datowac juz na 1890 r. W roli pin-up-girls wystepowały bardzo często gwiazdy i gwiazdeczki filmowe,ale także zawodowe modelki.
Za twórcę tych słodkich a zarazem emanujacych seksem kobiecych wizerunków uchodzi  Gil Elvgren, a wąłściwie Gillete Elvgren (15. 03. 1914- 29. 04. 1980)- z wykształcenia malarz, studiujacy min. w Minneapolis i Chicago, pracujacy poczatkowo w agencji reklamowej Stevens i Gross.
W 1937 roku, Gil zaczął malować kalendarz pin-up dla Louis F. Dow, jednej z wiodących firm amerykańskich wydawnictw, dla której podczas ich współpracy  stworzył około 60 prac. Około roku 1945 przeszedł do firmy  Browni Bigelow w której pozostał do 1972 roku.
Był artsta, który odniósł sukces komercyjny,a jego prace można zalczyc do klasyki amerykańskiej pop-kultury. Oprócz wspomnianych juz kalendarzy, plakatów, ilustracji do czasopism ,obił także kampanie rekalmowe takich firm jak: Coca-Cola czy General Electric.Za Wikipedią;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MIły Gościu;-).Dziękuję za odwiedziny i mam nadzieję,że zostawisz po sobie dobre wrażenie.Jeżeli chcesz cos napisac zaprszam,ale jeżeli chcesz sie tylko wyładowac, wysmiac czy obrazic kogos, to nie jest właściwe miejsce. Życze dobrego dnia lub nocy;-)